סגל

יוליה רובנוביץ'

ד"ר יוליה רובנוביץ'

ראשת החוג
רכזת לימודי איראן
יועצת שנה ג'
מרצה בכירה בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת
02-5883656
rubanovich.julia@mail.huji.ac.il
חדר 5323. יום א' 14:10-14:40, בתיאום מראש בדוא"ל.

קרא עוד
מרצה בכירה בשפה וספרות פרסית בחוג ללימודי האלסאם והמזרח התיכון. נולדה בטאלין, אסטוניה, ובמשך שנתיים וחצי למדה פילולוגיה איראנית בפקולטה למזרחנות של אוניברסיטת לנינגרד (סנט-פטרבורג של ימינו). לאחר עלייתה ארצה ב-1991, השלימה את לימודיה לתארים הראשון והשני באוניברסיטה העברית, שממנה אף קיבלה תואר דוקטור בספרות פרסית קלאסית בשנת 2005. את תקופת הבתר-דוקטורט (2006-2005) עשתה באוניברסיטת טורונטו כמלגאית קרן רוטשילד. ד"ר רובנוביץ' משמשת כרכזת של לימודים איראניים בחוג. כמו כן, היא עומדת בראש המרכז לחקר יהדות בוכרה במכון בן-צבי.

מחקרה עוסק במספר נושאים: שירה פרסית בדגש על שירה אפי; פולקלור וסוגיית האוראליות בימי-הביניים; דמותו של אלכסנדר במרחב האסלאמי; יצירתו של שאהין (המאה ה-14) בלשון הפרסית-היהודית. בשנים האחרונות היא מתמקדת בחקר התהוות תפיסת המחבר בספרות הפרסית הקלאסית בהקשר לסוגיית הקנון הספרותי. עם פרסומיה האחרונים נמנים כרך בעריכתה Orality and Textuality in the Iranian World: Patterns of interaction across the centuries, Brill, 2015 ופרקים בתוך קבציםʻWhy So Many Stories? Untangling the Versions of Iskandar’s Birth and Upbringing,ʼ in eadem; ʻRe-Writing the Episode of Alexander and Candace in Medieval Persian Literature,ʼ in Alexander the Great in the Middle Ages: Transnational Perspectives, ed. Markus Stock, Toronto UP, 2015; ʻOrality in Medieval Persian Literature,ʼ in Medieval Oral Literature, ed. Karl Reichl, De Gruyter, 2012.

קראו פחות
מיכאל אבשטיין

ד"ר מיכאל אבשטיין

החוג ללימודי האסלאם והמזה"ת והחוג לשפה וספרות ערבית
יועץ לתואר בוגר בחוג לשפה וספרות ערבית
michael.ebstein@mail.huji.ac.il
חדר 6419. קבלה בתיאום מראש בדוא"ל

קרא עוד

ד"ר אבשטיין מתמקד בחקר המיסטיקה האסלאמית בתקופת ימי הביניים, ובמיוחד במיסטיקה שהתפתחה באנדלוס (ספרד המוסלמית) וכן בזיקות שבין המסורת השיעית למיסטיקה הסונית. הוא גם מתעניין ביחסים בין המיסטיקה האסלאמית לבין הקבלה ולוקח חלק פעיל במחקר בנושא זה בשיתוף חוקרים ממדעי היהדות. מיכאל זוכה מלגת אלון לשנים 2018-2015. ב-2012 קיבל את פרס בלומפלד על עבודת הדוקטורט שלו. כמו כן, זכה במלגות על הצטיינות בלימודים במהלך לימודי התואר הראשון והשני.

קראו פחות
עפר אפרתי

ד"ר עפר אפרתי

מורה בכיר לערבית
רכז היחידה להוראת ערבית
02-5883672
ofer.efrati@mail.huji.ac.il
חדר 6311. שעת קבלה: יום א', 10:00-09:15 בתיאום מראש בדוא"ל

 

קרא עוד
ד"ר עפר אפרתי הוא מורה בכיר בחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון ורכז היחידה להוראת ערבית בחוג משנת 2010. הוא מלמד באוניברסיטה משנת 1992. עפר מרכז את היחידה להוראת ערבית בתוכנית הלימודים לתואר שני בבית הספר לתלמידים מחו"ל ע"ש רוטברג באוניברסיטה העברית משנת 2010, ומדריך דידקטי ומרצה במכללת דוד ילין משנת 2000, ומשמש גם כרכז מגמת ערבית בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה.

עפר אפרתי הופיע ברציפות 26 פעמים ברשימת המורים המצטיינים במשאל הערכת ההוראה לסגל האקדמי באוניברסיטה העברית משנת 1992. הוא זכה בפרס ע''ש מיכאל מילקן למורים מצטיינים על הצטיינות נמשכת בהוראה באוניברסיטה העברית, וכן לתעודות הצטיינות והערכה מטעם אגודת הסטודנטים, המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך וקצין מודיעין ראשי של צה"ל.

עפר שימש חבר בוועדות שונות, בהן "ועדת המקצוע להוראת ערבית ואסלאם" במשרד החינוך והיה חבר בצוות מומחים לנושא 'הוראת ערבית בחינוך העברי', מטעם היוזמה למחקר יישומי בחינוך של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

עבודת הדוקטורט שלו עסקה ב"טבריה בתקופה האסלאמית הקדומה (1099/492-634/13): היבטים חברתיים-תרבותיים ודתיים". העבודה נכתבה בהנחייתו של פרופ' עמיקם אלעד. בעבודתו האקדמית עפר עוסק בתולדות ארץ ישראל בתקופה האסלאמית הקדומה בדגש על אזור "ג'נד אלארדן".

עפר כתב בעבר בנושאים שונים, כגון ספרות האדב ומלחמת המפרץ.

קראו פחות
מיכל בירן

פרופ' מיכל בירן

פרופסור מן המניין; ראשת המכון ללימודי אסיה - אפריקה
מנהלת פרוייקט מחקר על האימפריה המונגולית
אשת סגל אקדמי בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת ובחוג ללימודי אסיה
02-5883741
biranm@mail.huji.ac.il
חדר 6422. ימי ב', 11:15-10:15, סמסטר א'. ימי ב', 12:15-11:15, סמסטר ב'.

קרא עוד

פרופ' מיכל בירן היא היסטוריונית של מרכז אסיה וחברה באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. היא מחזיקת הקתדרה על שם מקס וסופי מאידאן לחקר מדעי הרוח. מיכל מלמדת בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת ובחוג ללימודי אסיה ומשמשת גם כראשת המכון ללימודי אסיה - אפריקה.

תחום מחקרה העיקרי הוא ההיסטוריה של האימפריה המונגולית (במאות ה-13 וה-14) ומגעים בין תרבותיים בין סין עולם האסלאם ואירופה בתקופה הפרה מודרנית. בנושא זה היא גם מובילה פרויקט מחקר גדול הממומן ע"י מועצת המחקר האירופי - ERC. מיכל עסקה רבות בהיסטוריה של מרכז אסיה הפרה-מונגולית, בתרבות נומדית ובמחקר משווה של אימפריות. בחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון היא מלמדת סמינרים וקורסים מתקדמים על האסלאם בימה"ב, דרך המשי, מרכז אסיה והאימפריה המונגולית.

מפרסומיה המרכזיים:

Qaidu and the Rise of the Independent Mongol State in Central Asia (Curzon, 1997)

The Empire of the Qara Khitai in Eurasian History: Between China and the Islamic World (Cambridge University Press, 2005, 2008)

Chinggis Khan (Oxford: OneWorld Publications, 2007)

בנוסף, יחד עם פרופ' הודונג קים מאוניברסיטת סיאול היא עורכת עכשיו את The Cambridge History of the Mongol Empire (2 volumes) עבור אוניברסיטת קיימברידג'.

רשימת פרסומים נוספת: https://huji.academia.edu/MichalBiran

קראו פחות
טנה בכריקר

גב' טנה בכריקר

מורה לשפה התורכית
tbeharyakar@gmail.com
שעת קבלה: חדר 6314. ימי ב', 13:30-12:30. בתיאום מראש בדוא"ל

קרא עוד
נולדתי באיסטנבול שבתורכיה. למדתי לתואר ראשון בחינוך וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. אחר כך המשכתי לתואר שני במגמה לפילוסופיה של החינוך. מאז שנת 2009 באוניברסיטה תורכית למתחילים ולמתקדמים.

קראו פחות