אמריטי

מיכאל אביטבול

פרופ' מיכאל אביטבול

Michel.abitbol@mail.ac.il

נולד במרוקו ב-1943. חקר במיוחד את ארצות צפון אפריקה וקהילותיהן היהודיות. חתן פרס נשיא המדינה (1991).

חיים גרבר ז"ל

פרופ' חיים גרבר ז"ל

פרופ' אמריטוס
gerberh@mscc.huji.ac.il
6402.

קרא עוד
עוסק בימים אלה בכתיבת ספר נוסף על החוק המוסלמי וקשריו לחוק המוסלמי בתקופה הקלאסית. אחת הנקודות החשובות שמעניינות אותו היא שאלת השינוי המשפטי - האם העולמא היו מוכנים לקבל שינוי משפטי בשריעה עצמה או לא. מקובל כמובן שהתשובה לכך שלילית, אך רוב המתדיינים בעניין שוכחים שהתקופה הנכונה לדיון כזה היא התקופה העות'מאנית, כי עד 1258 התקופה הינה פחות או יותר פורמטיווית ושינוי לא היה מהפכני בכל מקרה (זה פן מתודולוגי חשוב בפרויקט זה--להוכיח שהחוק העות'מאני ראוי להיחשב מרכיב מרכזי של המשפט המוסלמי, ולא אזור מת, כפי שהוא כיום). והחומר המצטבר ביחס לתקופה העות'מאנית מראה שהדעה המקובלת שגויה—אף כי העולמא לא קיבלו כל שינוי, שורה מכובדת של שינויים התקבלו אל תוך ספרי הפקה, אף כי ללא דיון פילוסופי במשמעות העמוקה של הדבר.הפרוייקט הזה יכלול עוד מספר פרקים בעניינים קרובים (כגון דיון בספרו של תימור קורן על אשמת המשפט המוסלמי בהעדר מהפכה תעשייתית במזרח התיכון). "אני מאמין שזהו פרוייקט חשוב שיוכיח  שהשריעה ההיסטורית לא היתה אימתנית כמו שמרבים להציגה בימינו".

קראו פחות
רחל מילשטיין

פרופ' רחל מילשטיין

פרופ' אמריטוס
Rachel.milstein@mail.huji.ac.il
5308. סמסטר א', ימי ד', 17:00-16:15

קרא עוד
מומחית לאמנות האסלאם, מתמחה באיורים עות'מאניים ופרסיים. עוסקת בעיקר בסיפורם התנ"ך וייצוג באמנות מוסלמית ולאחרונה גם בסימני השלטון בציור הפרסי. פרופ' מילשטיין גם הייתה חברה בקרן סמית' ללימודי אמנות.

לצפייה בהרצאתה בכנס לכבוד פרופ' יוחנן פרידמן שהתקיים בדצמבר 2015 שבו דיברה על "פואטיקה בציור הפרסי", לחצו כאן.

קראו פחות
משה מעוז

פרופ' משה מעוז

momaoz@hotmail.com

סיים את שני תאריו הראשונים בחוג להיסטוריה של המזה"ת ובחוג לשפה וספרות ערבית באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט עשה באוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה. לימד בחוג מ-1968 ועד לפרישתו לגמלאות.

קרא עוד
בשנים 1975-1971 כיהן כראש המכון ללימודי אסיה ואפריקה, לאחר מכן היה ראש החוג ללימודי האסלאם והמזה"ת. מ-1983 עד 1986 שימש כראש מכון טרומן לחקר השלום ומאז חוקר בכיר במכון.

במהלך הקריירה האקדמית שלו, פרופ' מעוז היה פרופ' אורח באוניברסיטאות כמו: קיימברידג', אוקספורד, קולומביה והרווארד. פרופ' מעוז התארח גם במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת הולנד. בשנים 1962-1960 היה עוזר יועצו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון לענייני ערבים; בשנות ה-70 היה יועץ הכנסת לענייני הגנה וביטחון וגם יועץ לענייני ערבים של שר הביטחון דאז עזר ויצמן. שימש גם כיועץ בתקופת שלטונו של שמעון פרס כראש הממשלה וגם כיועצו לענייני ערבים של ראש הממשלה יצחק רבין. פרופ' מעוז מעורב בפרויקטים שונים של יצירת דיאלוג בין יהודים לפלסטינים.

פרופ' מעוז מתמחה בסוריה המודרנית, סוריה העות'מאנית, במדינות הסהר הפורה, מיעוטים, יחסי יהודים-מוסלמים. מבין פרסומיו: "מיעוטים במזה"ת ובפזורה" שיצא באנגלית ב-2006; "מפגש הציוויליזציות: מוסלמים, נוצרים ויהודים" שיצא באנגלית ב-2009.

לצפייה בהרצאתו על "לכתוב היסטוריה של סוריה", לחצו כאן.

קראו פחות