אמריטי

מיכאל אביטבול

פרופ' מיכאל אביטבול

Michel.abitbol@mail.ac.il

נולד במרוקו ב-1943. חקר במיוחד את ארצות צפון אפריקה וקהילותיהן היהודיות. חתן פרס נשיא המדינה (1991).

חיים גרבר ז"ל

פרופ' חיים גרבר ז"ל

פרופ' אמריטוס
gerberh@mscc.huji.ac.il
6402.

קרא עוד
עוסק בימים אלה בכתיבת ספר נוסף על החוק המוסלמי וקשריו לחוק המוסלמי בתקופה הקלאסית. אחת הנקודות החשובות שמעניינות אותו היא שאלת השינוי המשפטי - האם העולמא היו מוכנים לקבל שינוי משפטי בשריעה עצמה או לא. מקובל כמובן שהתשובה לכך שלילית, אך רוב המתדיינים בעניין שוכחים שהתקופה הנכונה לדיון כזה היא התקופה העות'מאנית, כי עד 1258 התקופה הינה פחות או יותר פורמטיווית ושינוי לא היה מהפכני בכל מקרה (זה פן מתודולוגי חשוב בפרויקט זה--להוכיח שהחוק העות'מאני ראוי להיחשב מרכיב מרכזי של המשפט המוסלמי, ולא אזור מת, כפי שהוא כיום). והחומר המצטבר ביחס לתקופה העות'מאנית מראה שהדעה המקובלת שגויה—אף כי העולמא לא קיבלו כל שינוי, שורה מכובדת של שינויים התקבלו אל תוך ספרי הפקה, אף כי ללא דיון פילוסופי במשמעות העמוקה של הדבר.הפרוייקט הזה יכלול עוד מספר פרקים בעניינים קרובים (כגון דיון בספרו של תימור קורן על אשמת המשפט המוסלמי בהעדר מהפכה תעשייתית במזרח התיכון). "אני מאמין שזהו פרוייקט חשוב שיוכיח  שהשריעה ההיסטורית לא היתה אימתנית כמו שמרבים להציגה בימינו".

קראו פחות
רחל מילשטיין

פרופ' רחל מילשטיין

פרופ' אמריטוס
Rachel.milstein@mail.huji.ac.il
5308. סמסטר א', ימי ד', 17:00-16:15

קרא עוד
מומחית לאמנות האסלאם, מתמחה באיורים עות'מאניים ופרסיים. עוסקת בעיקר בסיפורם התנ"ך וייצוג באמנות מוסלמית ולאחרונה גם בסימני השלטון בציור הפרסי. פרופ' מילשטיין גם הייתה חברה בקרן סמית' ללימודי אמנות.

לצפייה בהרצאתה בכנס לכבוד פרופ' יוחנן פרידמן שהתקיים בדצמבר 2015 שבו דיברה על "פואטיקה בציור הפרסי", לחצו כאן.

קראו פחות
משה מעוז

פרופ' משה מעוז

momaoz@hotmail.com

סיים את שני תאריו הראשונים בחוג להיסטוריה של המזה"ת ובחוג לשפה וספרות ערבית באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט עשה באוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה. לימד בחוג מ-1968 ועד לפרישתו לגמלאות.

קרא עוד
בשנים 1975-1971 כיהן כראש המכון ללימודי אסיה ואפריקה, לאחר מכן היה ראש החוג ללימודי האסלאם והמזה"ת. מ-1983 עד 1986 שימש כראש מכון טרומן לחקר השלום ומאז חוקר בכיר במכון.

במהלך הקריירה האקדמית שלו, פרופ' מעוז היה פרופ' אורח באוניברסיטאות כמו: קיימברידג', אוקספורד, קולומביה והרווארד. פרופ' מעוז התארח גם במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת הולנד. בשנים 1962-1960 היה עוזר יועצו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון לענייני ערבים; בשנות ה-70 היה יועץ הכנסת לענייני הגנה וביטחון וגם יועץ לענייני ערבים של שר הביטחון דאז עזר ויצמן. שימש גם כיועץ בתקופת שלטונו של שמעון פרס כראש הממשלה וגם כיועצו לענייני ערבים של ראש הממשלה יצחק רבין. פרופ' מעוז מעורב בפרויקטים שונים של יצירת דיאלוג בין יהודים לפלסטינים.

פרופ' מעוז מתמחה בסוריה המודרנית, סוריה העות'מאנית, במדינות הסהר הפורה, מיעוטים, יחסי יהודים-מוסלמים. מבין פרסומיו: "מיעוטים במזה"ת ובפזורה" שיצא באנגלית ב-2006; "מפגש הציוויליזציות: מוסלמים, נוצרים ויהודים" שיצא באנגלית ב-2009.

לצפייה בהרצאתו על "לכתוב היסטוריה של סוריה", לחצו כאן.

קראו פחות
ללא_תמונה

פרופ' יהושע (שוקה) פורת ז"ל

קרא עוד

יהושע פורת נולד בינואר 1938 בתל אביב ובה גדל. הגיע לאוניברסיטה העברית ב-1958 ולמד תואר ראשון בלימודי האסלאם והמזרח התיכון ובערבית. גם את התואר השני והשלישי למד כאן באוניברסיטה. בשנת 1969 השלים את הדוקטורט שלו שעסק בצמיחת התנועה הלאומית הערבית הפלסטינית לאחר מלחמת העולם הראשונה בהדרכת פרופסור גבריאל בר. מעט מאוחר יותר פרסם את מחקרו בשני כרכים שהפכו לספר הבסיס להוראת ההיסטוריה של התנועה הלאומית הפלסטינית. התחיל ללמד באוניברסיטה העברית כאסיסטנט ב-1965, התמנה למרצה ב-1969, התמנה למרצה בכיר ב-1972, התמנה לפרופסור חבר ב-1978, ולפרופסור מן המניין ב-1983. פרופ' פורת יצא לגמלאות ב-1998/7 אך המשיך לחקור, להרצות ולפרסם בנושאים מגוונים. נפטר בנובמבר 2019.

קראו פחות
יוחנן פרידמן

פרופ' יוחנן פרידמן

msyfried@mscc.huji.ac.il

חבר האקדמיה הלאומית הישׂראלית למדעים משׁנת 1999 ומכהן כיושׁב ראש החטיבה למדעי הרוח באקדמיה משׁנת 2007.

סטיבן קפלן

פרופ' סטיבן קפלן

stevenk@savion.huji.ac.il

מבכירי החוקרים באקדמיה הישראלית בתחום מדעי הדתות ובעל מוניטין בינלאומי. מחקריו פורצי הדרך של פרופ' קפלן עוסקים ביהדות בנצרות באתיופיה, מימי הביניים ועד ימינו.

קרא עוד
רבים ממחקריו נושאים חשיבות תיאורטית בסוגיות מרכזיות למדעי הדתות, דוגמת סוגיית המרת הדת ועיצוב זהות. פרופ' קפלן מילא בהצלחה רבה שורה של תפקידים ניהוליים אקדמיים בכירים, ובלט גם במעורבות ציבורית בתחום התמחותו. שימש יועץ לכנסת ישראל, לרשויות הקליטה ולגורמים נוספים בנושא קהילת יוצאי אתיופיה. כמו כן, מכהן קפלן בתפקידים מרכזיים בשורה של מוסדות בחו"ל, ביניהם בולט מינויו כעורך בכיר באנציקלופדיה המדעית Encyclopaedia Aethiopica.

קראו פחות
מרים רוזן-איילון

פרופ' מרים רוזן-איילון

ayalon@mscc.huji.ac.il

נולדה בפריז, שם סיימה את לימודיה לתואר ראשון עד שלישי בסורבון. עבודת הדוקטורט שלה עסקה בקרמיקה המוסלמית של העיר שושן בפרס.

קרא עוד

עבדה במהלך השנים 1970-1965 בחפירות העיר שושן באיראן, ביחד עם משלחת החפירות הצרפתית, שעובדת שם מאז המאה ה-19. לימדה בסורבון ועבדה במחלקה האסלאמית של מוזיאון הלובר. בישראל ניהלה חפירות בח'רבת אל-מיניה וברמלה בשנת 1965עשתה את הקריירה האקדמית שלה באוניברסיטה העברית מדרגת מרצה, עד לדרגת פרופסור מן המניין. בנוסף לכך לימדה בבצלאל והייתה עמיתת מחקר ב-C.N.R.S.

שהתה בשבתונים באוניברסיטת פרינסטון, בסורבון, באוניברסיטת קיל בגרמניה, ובמכון למחקר מתקדם בפרינסטון. ארגנה קונגרס בינלאומי המוקדש לתכשיטים וצורפות בעולם האסלאם בשנת 1987. זכתה בפרס שימל לארכיאולוגיה מטעם מוזיאון ישראל בשנת 1992. עוסקת באומנות וארכיאולוגיה מוסלמית. עסקה בעיקר במאות הראשונות של האסלאם. בראש ובראשונה באיראן ובישראל, אולם חקרה ארצות נוספות ביניהן ספרד.

מרים רוזן-איילון הייתה נשואה לחתן פרס ישראל  פרופסור דוד איילון.

קראו פחות